Szukasz dofinansowania na realizację innowacyjnego projektu? Jak je pozyskać, podpowiedzą w Gliwicach eksperci Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Szukasz dofinansowania na realizację innowacyjnego projektu? Jak je pozyskać, podpowiedzą w Gliwicach eksperci Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Już 30 października w Technoparku Gliwice eksperci NCBR poprowadzą warsztaty NCBR dla Firm – wsparcie przedsiębiorców z POIR (Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój). Do udziału zapraszają przedsiębiorców i naukowców z regionu, którzy planują lub prowadzą prace badawczo-rozwojowe.

W trakcie spotkania o charakterze informacyjno-warsztatowym eksperci przybliżą zasady aplikowania, finansowania i realizowania innowacyjnych projektów w ramach Funduszy Europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem trwającego do 16 grudnia 2019 r. naboru do konkursu NCBR Szybka Ścieżka. Jego budżet wynosi aż 1,1 mld zł.

Śląskie należy do ścisłej krajowej czołówki pod względem liczby projektów i wysokości dofinansowania innowacji z NCBR. Tylko w latach 2017-2018 wsparcie uzyskały 1354 projekty B+R. Region stawia na rozwój innowacyjnej gospodarki. W zeszłym roku lista Inteligentnych Specjalizacji województwa została rozszerzona z 3 do 5. Aktualnie znajdują się na niej: energetyka, medycyna, technologie informacyjne i komunikacyjne, przemysły wschodzące i zielona gospodarka.[1] Prace badawczo-rozwojowe dofinansowane w ramach konkursu Szybka Ścieżka mogą wzmocnić potencjał regionu w tych i wielu innych dziedzinach.

Bogaty wybór konkursów w formule Szybkiej Ścieżki

W ramach Szybkiej Ścieżki o dofinansowanie mogą się ubiegać duże, średnie, małe przedsiębiorstwa i start-upy. W tym roku po raz pierwszy do konkursu zaproszono również konsorcja przedsiębiorców oraz jednostek naukowych. Beneficjenci mogą liczyć na dofinansowanie nawet do 80 proc. wartości ich projektu. Pozostałe 20 proc. powinno pochodzić ze środków własnych. Całkowita wartość kosztów kwalifikowalnych projektu nie może przekroczyć 50 mln euro. Przypomnijmy: termin składania wniosków upływa 16 grudnia.

Nowością w tym roku są również konkursy tematyczne w Szybkiej Ścieżce: pierwszy dedykowany jest projektom z zakresu technologii kosmicznych, drugi – technologii tworzyw sztucznych (w obu konkursach nabór wniosków w terminie 2 września – 15 listopada). Trwa także nabór w konkursie dla MŚP z certyfikatem Seal of Excellence (termin zgłoszeń upływa 29 listopada). W październiku ogłoszony został kolejny konkurs tematyczny: Innowacyjne nawozy przyjazne dla środowiska. Wnioski w nim można składać od 14 listopada 2019 r. do 14 stycznia 2020 r. Łączny budżet konkursów w drugiej połowie 2019 r. to już 1,83 mld zł.

Innowacyjny system komunikacji dla graczy online od śląskich przedsiębiorców

Wśród Beneficjentów NCBR jest firma Anshar Studios S.A., która stworzyła innowacyjny system komunikacji, umożliwiający porozumiewanie się pozawerbalne między graczami. Do tej pory standardowa komunikacja osób uczestniczących w grze online odbywa się jedynie poprzez tekst lub głos. Tymczasem rozgrywki mają charakter globalny i uczestnicy nieznający języków obcych mogą mieć problem, by porozumieć się z mieszkańcami innych krajów. W projekcie uwzględniono takie elementy jak gesty i opracowano behawioralny system komunikacji. Aktualnie zespół składający się z: designerów systemów i poziomów, programistów, grafików 2D, 3D, User Interface oraz animatorów zamknął prace badawcze, rozpoczynając prace rozwojowe. Rozwiązanie wykorzystywane będzie we wszystkich przyszłych grach Anshar Studios, zawierających element wieloosobowej rozgrywki.

Praktyczne informacje podczas warsztatów

Przedsiębiorcy i naukowcy z regionu, którzy planują realizację prac badawczo-rozwojowych, są zaproszeni do zapoznania się z konkursami prowadzonymi przez NCBR oraz do indywidualnych rozmów z ekspertami. W ich trakcie dowiedzą się, jak zaplanować projekt B+R, na co można przeznaczyć dofinansowanie, jak je uzyskiwać i rozliczać.

Szczegółowy program spotkania NCBR dla Firm – wsparcie przedsiębiorców z POIR, które odbędzie się 30 października w Gliwicach, a także formularz rejestracyjny można znaleźć na stronie www.NCBRdlaFirm.pl.

Do tej pory odbyło się blisko 90 podobnych warsztatów w całym kraju, a planowane są kolejne. Udział w nich jest bezpłatny.

  • Więcej informacji o konkursie Szybka Ścieżka dostępnych jest na stronie gov.pl/szybkasciezka.
  • Jeśli chcesz zweryfikować założenia swojego projektu i dowiedzieć się, czy ma on szanse na dofinansowanie, skorzystaj z Asystenta Innowacji na www.ncbr.gov.pl.
  • O konkursach organizowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uzyskasz informacje również w Punkcie Informacyjnym w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 47a, pod numerem telefonu 22 39 07 170 lub pisząc na adres info@ncbr.gov.pl.

Kontakt dla mediów ze strony NCBR: Weronika Kopernok, weronika.kopernok@ncbr.gov.pl

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest agencją wykonawczą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od ponad 10 lat Centrum łączy świat nauki i biznesu, tworząc odpowiednie warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Poprzez współfinansowanie procesów B+R wspiera rodzimych przedsiębiorców, istotnie zmniejszając ich ryzyko biznesowe towarzyszące wdrażaniu przełomowych projektów badawczych. Misją NCBR jest realizacja zadań służących społecznemu i gospodarczemu rozwojowi Polski oraz rozwiązywanie konkretnych cywilizacyjnych problemów jej mieszkańców. NCBR pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej w programach operacyjnych: Inteligentny Rozwój oraz Wiedza Edukacja Rozwój. Realizuje także szereg programów krajowych i międzynarodowych oraz projekty związane
z bezpieczeństwem i obronnością państwa.

Z rocznym budżetem na prace B+R rzędu miliarda euro NCBR jest obecnie największym w kraju i regionie ośrodkiem wspierania rozwoju nauki i gospodarki.

Więcej informacji na stronie ncbr.gov.pl

[1] https://www.scp-slask.pl/czytaj/zaktualizowana_lista_inteligentnych_specjalizacji_wojewodztwa_slaskiego

Previous Smartfon LG V10: czy warty jest swojej ceny?
Next Dobry pierwszy samochód

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Druk plakatów: jedna z usług oferowanych przez drukarnię internetową

Drukarnie internetowe działają w wielu polskich miastach już od dawna. Świadczą swoje usługi na bardzo wysokim poziomie. Do tego, aby złożyć w nich zamówienie nie trzeba wychodzić z domu. Atrakcyjne

Strefa Biznesu 0 Comments

ZUS przeprowadza w firmach ok. 80 tys. kontroli rocznie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje przedsiębiorców. Rocznie przeprowadza około 80 tys. kontroli. Stoją one na straży praw ubezpieczonych, ale pomagają też płatnikom w realizacji ich obowiązków. Płatnicy mogą zgłosić zastrzeżenia do protokołu

Strefa Biznesu 0 Comments

Drukarka do Twojej firmy

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z różnymi obowiązkami, jakim będzie trzeba sprostać, by firma funkcjonowała na wysokim poziomie. Oczywiście podstawa to dobry pomysł na działalność jaką będzie chciało się otworzyć.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź