Przewodnik projektanta po drukowaniu plakatu

Przewodnik projektanta po drukowaniu plakatu

Przenoszenie projektów cyfrowych do prawdziwego świata może być pełne pomyłek. Jesteśmy tak przyzwyczajeni do świata cyfrowego, że niektórzy z nas zapomnieli, jak przygotować swoje prace do druku. Ten przewodnik po drukowaniu plakatów jest tutaj, aby pomóc.

Jeśli myślisz o zrobieniu serii projektów plakatów dla kampanii, imprezy lub koncertu (albo po prostu ozdobić własne ściany), oto przewodnik, jak wydrukować swoją pracę. Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami, a wkrótce będziesz pewnie drukować plakaty – i nie będziesz już musiał martwić się o tego faceta w drukarni, który się z ciebie śmieje…

Jeśli nie chcesz iść do profesjonalisty, lub jeśli chcesz spróbować i niewiele praktyki z projektu, będziesz potrzebował odpowiedniej drukarki. Zapoznaj się z naszą ofertą najlepszych domowych drukarek, aby uzyskać kilka wskazówek.

  1. Projektowanie w CMYK

Jeśli produkujesz własne projekty z zamiarem przeniesienia ich do drukarni plakatów, upewnij się, że pracujesz w przestrzeni kolorów CMYK, a nie RGB. W Photoshopie możesz łatwo przejść do tego trybu poprzez ‚Obrazek > Tryb > Kolor CMYK’. Ten tryb kolorystyczny pozwoli Ci na dokładniejsze odwzorowanie sposobu, w jaki Twoje kolory będą drukowane.

  1. …lub przekonwertować na CMYK

Jeśli pracowałeś w RGB i przekonwertowałeś swoją pracę na CMYK, tuż przed wysłaniem pliku do druku możesz zauważyć, że zielony i niebieski na Twoim obrazie stały się martwe i nudne. Możesz użyć narzędzia Photoshopa z ostrzeżeniem Gamut („Plik > Widok > Ostrzeżenie Gamut”), aby zaznaczyć kolory, które będą miały problem z konwersją z RGB na CMYK.

Przestrzeń barw RGB ma większą liczbę kolorów niż CMYK. Pamiętaj: wszystkie kolory charakterystyczne dla danego komputera, które wybierzesz w Photoshopie do plakatu, muszą być następnie wydrukowane przy użyciu wybranych rzeczywistych farb. Te, które nie mogą być replikowane, staną się „poza gamą” i będą drukowane przy użyciu dostępnych farb.

  1. W miarę możliwości stosować wektory

Projektant Franz Jeitz radzi: „Jeśli chodzi o druk, zwłaszcza wielkoformatowy, wektory są Twoim przyjacielem. Staraj się projektować jak najwięcej w programie opartym na wektorach, takim jak Adobe Illustrator. Nie tylko zmniejszy to rozmiar Twojego pliku, ale również zapewni Ci najchrupszy rezultat drukowania”.

  1. Praca w 300DPI

Pliki do druku są duże. Jednym z najczęstszych opóźnień w zadaniach drukowania plakatów jest odesłanie pracy przez drukarkę, ponieważ rozdzielczość jest zbyt niska. Pliki przeznaczone do druku powinny być ustawione na 300 DPI (punktów na cal). Mówiąc wprost, im więcej punktów składa się na obraz, tym wyższa jest rozdzielczość. Więcej wydrukowanych punktów na calu oznacza wyższą jakość reprodukcji.

Jeśli twoja rozdzielczość jest zbyt niska, skończysz z rozmytym i pikselowanym plakatem. W programie Photoshop ustawiasz kropki na cal przy tworzeniu nowego dokumentu („Plik > Nowy”). Rozdzielczość 300DPI to standardowa rozdzielczość, która jest potrzebna do uzyskania dobrej jakości wydruku dokumentu.

  1. Wybierz swoją pracę

Popularne rozmiary druku plakatów to A2 (594 mm x 420 mm), A3 (420 mm x 297 mm) i A4 (297 mm x 210 mm). Wybór papieru i jego gramaturę można omówić z drukarką, ale dobrym wyborem jest 170 g/m2 jedwabiu lub połysku FSC lub 150 g/m2. GSM oznacza gramy na metr kwadratowy i określa wagę papieru.

  1. Dostarczanie plików w formacie PDF

Dostarczaj pliki do drukowania w formacie PDF (rozdzielczość drukowania przy 300 DPI) lub bez kompresji w tym samym DPI. Możliwe jest wysyłanie plików JPG, jeśli są one wystarczająco wysokiej rozdzielczości. Więc jeśli chcesz po prostu wydrukować plakat swojego pupila ze zdjęcia na swoim smartfonie, możesz to zrobić wysyłając JPG, ale bądź ostrożny: krawędzie zdjęcia zostaną odcięte i kolor się zmieni.

  1. Rozważmy druk litho

Masz do wyboru dwa sposoby drukowania plakatów: cyfrowy lub litho. (Cóż, w porządku, masz trzy: zawsze możesz drukować w domu. Wybór pomiędzy drukowaniem cyfrowym i litho będzie zależał głównie od tego, jakie masz pieniądze na drukowanie i jak szybko musisz to zrobić. Druk cyfrowy za pomocą drukarek atramentowych lub laserowych jest tańszy i szybszy od dwóch i dobry dla mniejszych nakładów. Jeśli budżet jest problemem, a Ty nie jesteś zbyt wymagający w kwestii jakości, przejdź na druk cyfrowy. Jest to również w porządku, jeśli nie przekraczasz A3.

  1. Wybierz właściwą drukarnię plakatów

Różne drukarki mają różne poziomy zaawansowania, więc warto odrobić pracę domową i uzyskać osobiste rekomendacje. Upewnij się również, że dostosujesz drukarkę do wykonywanej pracy.

Przejdź na http://wielodruki.pl/ i dowiedz się więcej

Previous Policjanci z III komisariatu zatrzymali włamywacza
Next Jak przygotować obrazy do druku

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Od stycznia będzie można składać wnioski o dopłaty z MdM na 2017 rok

W styczniu wróci możliwość składania wniosków o dopłatę do kredytu z programu Mieszkanie dla Młodych na 2017 rok. W przyszłorocznej puli pozostało 373 mln zł. Eksperci prognozują, że pieniądze wyczerpią się już w pierwszym

Strefa Biznesu 0 Comments

Różne rodzaje drukarek

Jednym z tych urządzeń, które w biurze są po prostu niezbędne jest drukarka. Czasy, kiedy korzystać można było tylko z jednego rodzaju drukarki już dawno minęły. Dzisiaj producenci oferują swoim

Strefa Biznesu 0 Comments

Druk plakatów: jedna z usług oferowanych przez drukarnię internetową

Drukarnie internetowe działają w wielu polskich miastach już od dawna. Świadczą swoje usługi na bardzo wysokim poziomie. Do tego, aby złożyć w nich zamówienie nie trzeba wychodzić z domu. Atrakcyjne

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź