Jak powstają grudki perliste?

Jak powstają grudki perliste?

Pojawiające się samoistnie zmiany grudkowe na obrzeżu żołędzi prącia to bardzo często tak zwane grudki perliste. Mogą one wzbudzać myśl o zarażeniu się chorobą weneryczną, jednak nie są tak naprawdę groźne, nie będą stanowić objawu jakiejkolwiek jednostki chorobowej. Zmiany, które pojawiają się blisko narządów rozrodczych najczęściej będą wywoływać niepokój. Z ich powodu część chorych szuka pomocy lekarskiej inni ograniczają aktywność seksualną z powodu wstydu albo też obaw, że mogą inną osobę zarazić chorobą. Jednak nie wszystkie z tych stanów powinny nasz lęk budzić, ponieważ część z nich jest zupełnie niegroźna i nie ma się czego obawiać. Do takich stanów, których nie trzeba się bać zaliczają się właśnie grudki perliste.

Jakie mogą być przyczyny rozwoju grudek perlistych?

W większości przypadków grudki perliste przybierać będą postać drobnych, kopułowatych albo wydłużonych nieco zmian o wielkości około 4mm, które lokują się w okolicy żołędzi prącia. Typowo jest tak, że rosną one symetrycznie w jednym albo w kilku rzędach. Kolor będzie perłowy albo cielisty, są zbudowane z komórek nabłonka, nie będą wywoływać objawów, nie są bolesne. Czasami mężczyzna może nawet nie zauważyć, że u niego występują, ponieważ mają bardzo mały rozmiar.

Według części źródeł rozpowszechnienie tej zmiany dotyczy mniej więcej od 8 do nawet 48% męskiej populacji Stanów Zjednoczonych. Najczęściej pojawiają się one po 20, 30 roku życia. Z wiekiem ich częstość występowania maleje.

Należy podkreślić, że grudki perliste nie będą jednostką chorobową i nie można nikogo nimi zarazić. Ich obecność nie będzie wynikać z braku higieny. Czynniki odpowiadające za pojawienie się zmian tak naprawdę do tej pory nie są znane. Aktualnie uważa się, że to jeden z prawidłowych wariantów skóry prącia w formie anatomicznej.

Ten problem, o ile tak można to określić częściej pojawia się u pacjentów nieobrzezanych. Jednak i w tym przypadku związek tego stanu z obecnością zmian skórnych nie będzie jasny. Mamy jednak sygnał, że u mężczyzn, u których wystąpiły grudki a potem był przeprowadzony zabieg usunięcia części napletka znikały one samoistnie.

Zmiany nie będą wpływać na funkcjonowanie w zakresie pożycia intymnego. Nie są one również stanem przednowotworowym jak niektórzy uważają, nie zwiększają one ryzyka rozwoju rozrostów złośliwych, nie będą wymagać leczenia. Mogą jednak wpływać na samoocenę mężczyzny i jego funkcjonowanie społeczne. Niekiedy mężczyzna czuje się z tym niekorzystnie. Dlatego można grudki usunąć chirurgicznie albo przy zastosowaniu krioterapii bądź też przez użycie lasera CO2.

Zmiany pod postacią grudek perlistych nie są chorobą co już wcześniej wspominano. Jednak gdy pacjent zauważy obecność nowych zmian na skórze narządów rozrodczych na pewno wskazana będzie konsultacja z dermatologiem. W różnicowaniu tej jednostki trzeba brać pod uwagę podobnie wyglądające w obrazie klinicznym kłykciny kończyste, które wynikają z działania wirusa HPV czy polipy skórne bądź mięczaka zakaźnego.

Previous STARSZY MĘŻCZYZNA POTRĄCONY NA PASACH
Next Wynajem auta – na krótko czy na długo?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Jak przestać się bać dentysty?

Pomimo tego, że stomatologia poczyniła ogromne postępy, wciąż jest ogromna liczba osób, które boją się dentysty. Odontofobia, dentofobia, stomatofobia – to nazwa wszechogarniającego lęku przed wszystkim, co dotyczy stomatologii. Jednak

Life&Style 0 Comments

Konsumenci coraz częściej wybierają słabsze i smakowe alkohole

W ciągu ostatnich dwóch lat widać wyraźne zmiany w konsumpcji alkoholi. Coraz częściej wybierane są alkohole lżejsze, smakowe oraz whisky. Prawie połowa konsumentów badanych przez SW Research podkreśla, że od czasu do czasu

Life&Style 0 Comments

Agnieszka Woźniak-Starak wstaje o 6 rano, żeby ćwiczyć

Aktywność fizyczna to dla dziennikarki sposób na walkę z jesienną chandrą. Regularnie ćwiczy pod okiem Ewy Chodakowskiej, nawet jeśli musi wstać na zajęcia o 6 rano. Twierdzi, że po porannym treningu może się

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź