Piłki

Piłki

W obecnych czasach, kiedy aktywność fizyczna stała się modna, wiele osób czuje się wręcz zobligowana do tego, aby uprawiać jakiś sport. Nie każdy jednak jest gotowy na wyczerpujące biegi czy długotrwałe przejażdżki rowerowe. Jeśli ktoś preferuje bardziej spokojne aktywności, powinien zdecydować się np. na jogę, pilates czy aerobik. Jednym z akcesoriów, które używa się podczas takich ćwiczeń, jest piłka. Co warto wiedzieć o tym prostym przyrządzie, aby zaopatrzyć się w odpowiedni produkt?

Piłka gimnastyczna wydaje się być niepozornym sprzętem sportowym, a jednak przy jej użyciu można zrobić dużo dobrego dla swojego ciała. Dowodem na to jest fakt, że piłka do ćwiczeń to podstawowy przyrząd używany przez rehabilitantów. Warto mieć świadomość, że piłka skutecznie poprawia ruchomość stawów, rozluźnia napięte mięśnie czy polepsza koordynację. Ponadto trening z użyciem piłki jest bardzo dobry dla kręgosłupa, bowiem aktywuje mięśnie głębokie, odpowiedzialne za prawidłową postawę.

Piłki do ćwiczeń – rodzaje 

Przy wyborze piłki przede wszystkim należy zdecydować się na materiał, z jakiego jest wykonana. Podstawowa piłka do ćwiczeń to taka wykonana z PCV. Jej najważniejszą zaletą jest niska cena. To właśnie tego rodzaju przyrządy najczęściej są obecne w fitness klubach. Bardziej nowoczesna piłka to piłka ABS (Antiburst), ze specjalnej pianki. Te piłki są dziś najbardziej rekomendowane przez specjalistów. Dlaczego? Piłki ABS nie można przebić tak, jak klasycznej piłki PCV. Jeśli już dojdzie do przebicia, wówczas powietrze z takiej piłki uchodzi bardzo powoli. Z tego też względu piłki ABS, choć droższe, są o wiele bezpieczniejsze. W sklepach sportowych dostępne są też piłki podłużne, tzw. fasolki, przeznaczone do rehabilitacji, czy piłki z uchwytami, po które najczęściej sięgają dzieci.

Jak wybrać piłkę do ćwiczeń?

Kiedy zapada decyzja o zakupie piłki, najważniejszą kwestią jest wybranie jej rodzaju. Fani fitnessu najczęściej korzystają z piłek ABS lub PCV. Doskonale sprawdzą się w przypadku pilatesu, aerobiku czy zajęć ABT (brzuch, pośladki, uda). Mogą posłużyć nie tylko do ćwiczeń rozluźniających, ale także wzmacniających. Do jakich wskazówek warto się stosować przy nabywaniu piłki gimnastycznej?

  • Piłki gładkie to najlepszy wybór dla osób szukających uniwersalnego produktu. Wyroby z wypustkami, rzadziej bądź gęściej ulokowanymi, to przede wszystkim piłki do pilatesu czy jogi, dodatkowo masujące ciało.
  • Aby mieć pewność, że piłka PCV będzie wytrzymałym produktem, dobrze jest wybierać modele z jak najgrubszą gumą.
  • Rozmiar piłki jest niezwykle ważny i powinien być dobrany do wzrostu. Ogólnie osobom niskim poleca się piłki o średnicy 55 cm, natomiast bardzo wysokim, mierzącym 185 cm lub więcej, piłki o średnicy 85 cm. Najlepiej przed zakupem piłki usiąść na niej i sprawdzić, czy pomiędzy udem a podudziem jest kąt 90 stopni. Jeśli tak, piłka ma dobrą wielkość.
  • Zawsze należy też sprawdzić maksymalne obciążenie danej piłki. Ćwiczenie na źle dobranym produkcie może doprowadzić do kontuzji.

Jakie ćwiczenia można wykonywać z piłką?

Piłka fitness to niezwykle wszechstronny przyrząd, więc można przy jego użyciu wykonywać bardzo wiele ćwiczeń. Jej znaczącą zaletą jest fakt, że nie kosztuje dużo, więc można spokojnie zakupić piłkę bez nadwyrężania domowego budżetu. Trening we własnych czterech ścianach pozwala na lepszą koncentrację, wyciszenie, a do tego na dużą oszczędność czasu, bowiem nie trzeba jeździć po mieście, aby dostać się na siłownię. Jakie ćwiczenia można wykonywać przy użyciu piłki? Brzuszki, brzuszki skośne, przysiady, rozciąganie kręgosłupa, wymachy nóg to tylko niektóre z nich, bo możliwości jest naprawdę wiele. Warto zaopatrzyć się w piłkę i nie tylko wzmocnić ciało, ale też je rozluźnić i aktywować często zaniedbywane przy treningach mięśnie głębokie.

Previous Fałszowanie wykresówek czasu pracy
Next Podpaliła zaparkowany samochód

Może to Ci się spodoba

Co roku na narty w Alpy wyjeżdża 250 tys. Polaków

W ubiegłym sezonie zimowym wyjazd na narty wybrało 28 proc. wszystkich wyjeżdżających zimą Polaków. Niesłabnącą popularnością cieszą się Alpy, na które decyduje się 250 tys. osób. Blisko 80 proc. z nich

13 mld dolarów przychodu dla amerykańskiej gospodarki dzięki wczorajszemu meczowi Super Bowl

Rozegrany w nocy Super Bowl, czyli finał ligi futbolu amerykańskiego NFL, przyniósł amerykańskiej gospodarce nawet 13 mld dolarów przychodu. To mniej więcej tyle, ile wynosi roczny produkt krajowy brutto Islandii. Mecz

Internauci żywo dyskutują o sporcie osób niepełnosprawnych

W czerwcu i lipcu na temat sportu osób niepełnosprawnych pojawiło się 4,2 tys. informacji w prasie, telewizji, radiu, internecie i mediach społecznościowych. Blisko połowa z nich dotyczyła zbliżających się igrzysk paraolimpijskich, które będą miały

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź