Jak przygotować obrazy do druku

Jak przygotować obrazy do druku

Jeśli w którymś momencie zajmujesz się fotografią, prawdopodobnie miałeś ochotę na drukowanie i wyświetlanie swoich prac. Czy to na wystawę w galerii lub w lokalnym domu kultury, czy też na powieszenie na własnej ścianie, czy też na podarowanie odbitki w prezencie dla przyjaciela lub ukochanej osoby, chcesz zaprezentować swoje dzieło w najlepszy możliwy sposób. Traktuj je jako dzieło sztuki, którym jest. Wyświetlanie wydrukowanych prac może czasem wywołać wiele emocji, ze względu na problemy z drukowaniem, decyzje dotyczące mat i ramek, a w końcu oświetlenie.

Kalibracja monitora

Zanim nawet wybierzesz drogę, którą należy podążać, jeśli chodzi o drukowanie zdjęć, musisz zająć się największym problemem, przed którym stoją dziś fotografowie – kalibracją monitora.

Ustawienia zastosowane na ekranie komputera mogą drastycznie wpłynąć na sposób wyświetlania obrazu na ekranie. I choć być może edytowałeś obraz tak, aby wyglądał dobrze na ekranie, kiedy idziesz go wydrukować, istnieje bardzo duża szansa, że wydruk nie będzie wyglądał tak, jak podczas edycji.

Istnieje kilka dostępnych opcji kalibracji monitora, ale wszystkie one robią to samo. Doprowadzają one ustawienia monitora do znanego stanu, w którym mechanizm drukujący może przełożyć się na podobne wyjście.

Wreszcie, ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że oświetlenie, pod którym będzie wyświetlany wydruk, będzie miało wpływ na wygląd obrazu. Zbyt chłodne oświetlenie sprawi, że będzie ono wyglądało na bardziej niebieskie, podczas gdy oświetlenie fluorescencyjne sprawi, że będzie wyglądało na bardziej zielone, a oświetlenie wolframowe doda ciepłych tonów.

Rodzaj druku

Oczywiście, jeśli planujesz wyświetlić jeden lub wiele swoich obrazów, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest wydrukowanie go. Masz do dyspozycji kilka opcji i choć żadna z nich nie jest błędna, niektóre są lepsze od innych. Najprostszą opcją, jeśli chodzi o pracę dla Ciebie, jest skorzystanie z laboratorium fotograficznego lub usługi druku. Jeśli lubisz większą kontrolę, możesz zdecydować się na samodzielne drukowanie zdjęć na własnej drukarce atramentowej o jakości fotograficznej. Nawet wtedy, są rzeczy, które należy rozważyć.

Istnieją dwie główne metody drukowania, które dominują obecnie, w zależności od miejsca, do którego trafiają wydruki obrazów cyfrowych:

Odbitki atramentowe

Wydruki atramentowe powstają przez umieszczenie malutkich kropel atramentu na papierze lub płótnie w celu uzyskania obrazu. Profesjonalne drukarki atramentowe mają zwykle więcej kolorów niż modele konsumenckie, a wysokiej klasy drukarki wyposażone są obecnie w nawet 12 różnych barwnych atramentów, które tworzą bogaty, kolorowy obraz.

Digital C-Print (Lightjet)

Ta metoda drukowania polega na na naświetlaniu laserem papieru chromogenicznego, który jest następnie przetwarzany w chemikaliach, podobnie jak tradycyjny wydruk fotograficzny. Jest to wydruk ciągły, w odróżnieniu od druku atramentowego, który wytwarza na papierze drobne kropki atramentu w celu stworzenia obrazu. Laser wytwarza prawdziwą fotograficzną jakość z ciągłymi gradacjami i tonami. Kodak Endura i Fuji Crystal Archive są dwoma najpopularniejszymi papierami używanymi w tym procesie. Oba produkują odbitki archiwalne, które w odpowiednich warunkach przetrwają do 200 lat.

Wybór laboratorium

Laboratoria oferują pewne zdecydowane zalety w stosunku do samodzielnego drukowania obrazów. Wybierając laboratorium, chcesz znaleźć takie, które będzie się cieszyć dobrą opinią w zakresie kontroli jakości i obsługi klienta. Uważam, że uzyskanie rekomendacji od innych fotografów jest niezwykle pomocne przy poszukiwaniu laboratorium.

Inne rzeczy, które będziesz chciał rozważyć, to ich produkty. Czy drukują metodą, którą chcesz? Czy oferują takie rozmiary, jakie chcesz? Czy drukują na nośnikach innych niż papier fotograficzny, takich jak płótno, akryl, czy metal? Jakie opcje wykończenia oferują? Czy galeria płócienna jest opakowana? Czy oferują montaż lub oprawę? Czy chcesz lub potrzebujesz tych usług? Odpowiedz na te pytania, wiedząc czego chcesz lub potrzebujesz, a to powinno dać Ci dobrą odpowiedź, czy laboratorium spełni Twoje potrzeby.

Odpowiedz na te pytania, wiedząc czego chcesz lub potrzebujesz, a to powinno dać ci dobrą odpowiedź, czy laboratorium spełni twoje potrzeby.

http://ekodruki.pl/

Previous Przewodnik projektanta po drukowaniu plakatu
Next Leczenie alkoholowe i odwyk

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Żyrandol do sypialni – jaki będzie pasował

Żyrandole są nie tylko dla wielkich korytarzy i jadalni, są one również dla sypialni. Żyrandol jest zdefiniowany przez Webster’s New World Collegiate Dictionary jako „oprawa oświetleniowa zawieszona na suficie z

Life&Style 0 Comments

Etui na smartfona

Etui na telefon komórkowy jest zazwyczaj niedrogie, a korzyści z jego obecności są ogromne. Chroni gadżet przed zarysowaniami, pęknięciami i poważnymi uszkodzeniami, co znacznie wydłuża jego „żywotność”. Etui zmienia wygląd

Life&Style 0 Comments

Konsumenci coraz częściej wybierają słabsze i smakowe alkohole

W ciągu ostatnich dwóch lat widać wyraźne zmiany w konsumpcji alkoholi. Coraz częściej wybierane są alkohole lżejsze, smakowe oraz whisky. Prawie połowa konsumentów badanych przez SW Research podkreśla, że od czasu do czasu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź